Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Refraktometrija

Refraktometrija

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Refraktometro istorija. Refraktometro išorinio vaizdo ir jo optinės schemos aprašymas. Refraktometrija. Lūžio rodiklis. Šviesos dispersija. Refraktometro panaudojimas analizinėje chemijoje. Tirpalų koncentracijos nustatymas Abės refraktometru. Apibendrinimai. Darbas iliustruotas paveikslėliais.

Ištrauka

Refraktometrija buvo pagrindindinis analizės metodas chemijos laboratorijose siekiant nustatyti tirpalų koncentracijas ir kaip pagalbinis metodas nežinomų medžiagų identifikavime nuo XIX amžiaus pabaigos. Pirmoji skysčių ir techninių produktų analizė buvo atlikta dar XIX amžiaus pradžioje. Tačiau praktiškai plačiau refraktometriniai metodai buvo pradėti taikyti tik sukūrus paprastus, tikslius lūžio rodiklio matavimo prietaisus.
Vienas iš refraktometrų (pav. nr.1) yra plačiai žinomas ir naudojamas E. Abės (E. Abbe), sukurtas 1869 metais, kuris XIX amžiaus 8-ajame dešimt¬metyje buvo taikomas glicerino ir sacha-rozės tirpalui tirti.

Abės refraktometras užtikrina paprastą ir greitą refrakcijos indekso nustatymą, tiek skysčiams, tiek kietoms medžiagoms.
Ernstas Abė aprašė savo refraktometrą 1874 metais. Dirbdamas profesoriumi Jenos universitete, jis buvo pasamdytas Karlo Zeiso, kad pagerintų optinių instrumentų gamybos procesą, kuris tada buvo paremtas nesekmėmis ir klaidomis. Po ilgo ir vaisingo bendradarbiavimo Abė sukūrė matematinį pagrindą mikroskopo dizainui, kuris tapo esminis Zeiso kompanijos refraktometrų gamyboje. Chronologine tvarka paveikslėlyje nr.2 išvardinti kai kurie pastebimi Zeiss padaryti pakeitimai per 80 metų laikotarpį.

Naujieji Abbe tai yra Fisher refraktometrai. Tai buvo nebrangus ir paprastas nauodoti refraktometras . Jis galėjo nustatyti lūžio rodiklį nuo 1,3 iki 1.9., tikslumu ±0,002. Jis taip pat turėjo kitą skalę- koncentracijos, procentais nuo 0% iki 80%. Tiriamojo pavyzdžio kiekis nuo 0,001ml. Taip pat jame buvo įmontuota šildanti galvutė, kurios dėka galima buvo nustatyti dar ir medžiagų tirpimo temperatūrą, bei kietų kūnų ,kurie virsta skysčiu, prie temperatūros iki 200 laipsnių, lūžio rodiklį. Jau po dešimties metų buvo sukurtas pirmasis rankinis refraktometras (pav. Nr.3)

Pav. Nr.3
Jis buvo pritaikytas greitam cukraus nustatymui maisto produktuose, juo buvo galima naudotis tiek patalpose, tiek ir išėjus iš jų. Jis galėjo nustatyti iki 60% medžiagos tiriamajam tirple.
1983 metais buvo sukurti "preciziniai refraktometrai". Jie jau galėjo nustatyti lūžio rodiklį su penkių skaičių po kablelio tikslumu. Jo jautrumas buvo dukart didesnis už Zeisso cukraus refraktometro.
1976 metai - pirmųjų skaitmeninių refraktometrų išradimo data. Pirmi skaitmeniniai refraktometrai pradėjo atsirasti 1970 metų pabaigoje ir 1980 pradžioje, jų naudojimas jau nebepriklausė nuo naudotojo akies. Jeigu tiksliau, tai1976 metai yra pirmųjų skaitmeninių refraktometrų išradimo data, jie buvo sukurti Tokijuje, įmonėje Atago, ir vadinosi DBX - 25. Jiems vis dar reikėjo cirkuliuojančio vandens, kad palaikytų reikiamą temperatūrą. Daugelis skaitmeninių refraktometrų, nors ir buvo daug tobulesni už jų pirmtakus negalėjo tirti kietų kūnų .
1990 metų pabaigoje Abbės refraktometrai jau galėjo matuoti lūžio rodiklį prie kitokios nei 589 nm bangos ilgio. Šiuose instrumentuose panaudoti specialūs filtrai norint pasiekti pageidaujamą bagos ilgį. O 1993 metais buvo galima tirti jau ir kietus kūnus (Digital Refractometer RX - 2000)
Pažangiausi šiandienos instrumentai naudoja Peltier mechanizmą, kurio dėka kaitinamas ir šaldomas instrumentas ir pavyzdys, todėl nebereikia naudoti vandens vonelės (tai vadinama termo-elektriniu vėsinimu). Programinė įranga leidžia programuoti naudotojo skales, taip pat yra atminties funkcija, kurios dėka išsaugomi keletas paskutinių matavimų. Dabar jau egzistuoja refrektometrai valdomi kompiuteriu, kuriuose jų duomenys nuskaitomi ir galima juos panaudoti įvairiose operacijose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-04-15
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis1.89 MB
Autoriuszydrune
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasR. Bernatonienė
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasFarmacijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Refraktometrija [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 5 Klasė/kursas
  • R. Bernatonienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą