Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>RNR biosintezė

RNR biosintezė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

RNR struktūra ir apykaita. RNR biosintezė. Promotorius. Transkripcijos mechanizmas. Eukariotų transkripcija. Transkripcijos aktyvikliai. Transkripcijos fermentai. RNR brendimas.

Ištrauka

RNR fizinės ir cheminės savybės panšios į DNR. RNR, kaip ir DNR, sudaryta iš nukleotidų, sujungtų linijine tvarka, bet turi du esminius skirtumus: vietoje deoksiribozės yra ribozė, o timino bazė, pakeista uracilu. Taip pat RNR stabilumas žymiai mažesnis nei DNR. Kai kurių molekulių sintezė, panaudojimas ir suirimas ląsteleje užtrunka vos kelias minutes. Bendras įvairių RNR kiekis ląstelėje maždaug 8 kartus viršijaDNR kiekį. Įvairios RNR molekulės atlieka esminį vaidmenį nuskaitant DNR specifinių sričių (genų) informaciją ir užtikrinant tolesnę baltymų sintezę.
RNR molekulės yra genų ekspresijos produktas. Jų apykaita susideda iš sintezės, įvairių modifikacijų, kurių metu susidaro struktūros, atliekančios tam tikras funkcijas polipeptido sintezės metu ir molekulės degradacijos metu. RNR sintezė arba transkripcija (lot. Transcipcio – perrašymas), vyksta ant DNR matricos. Tai sudėtingas fermentinis procesas. Transkripcijos metu fermentinė sistema genetinę informaciją nuo DNR konvertuoja į RNR. Susidaro trys pagrindiniai RNR tipai: matricinė RNR (mRNR), kuri perduoda informaciją apie polipeptido aminorūgščių seką nuo geno nuo geno ar genų grupių į citoplazmos ribosomas. 1961 m. Fransua Žakobas ir Žakas Mono tą RNR, kuri perneša genetinę informaciją nuo DNR ant ribosomų, pasiūlė vadinti matricine RNR (mRNR) . Kartais ji vadinama iRNR. Antrasis RNR tipas: pernašos RNR arba transportinė (tRNR) – skaito informaciją, užkoduotą mRNR, ir perneša aminorūgštį į ribosomą, kurioje vyksta polipeptido grandinės sintezė; ribosominė RNR (rRNR), sudaro ribosomas. Be šių pagrindinių RNR tipų yra daugybė specialių, dažniausiai mažos molekulinės masės, papildomų RNR molekulių, kurios atlieka valdymo arba katalizinę funkcijas. Visos RNR ne branduolyje, o citoplazmoje.
RNR būdingiausia viengradė struktūra. Tačiau visose RNR gausu komplementarumu pasižyminčių sričių, galinčių sudaryti vidumolekulinis vandenilinius ryšius. Todėl RNR antrinei struktūrai būdingi įvairaus ilgio dvigrandžiai spiraliniai fragmentai (vadinami segtukais) ir kilpos, sudaromos nekomplementarių sričių. Tokių struktūrų buvimas įrodytas tRNR ir rRNR molekulėse, numanomas ir iRNR.
iRNR molekulės gali būti įvairaus dydžio, priklausomai nuo to, kiek ir kokio dydžio baltymai yra jose koduojami. RNR molekulų sintezės procesas vadinamas DNR transkripcija. Viena iš dviejų DNR grandinių yra naudojama kaip matrica naujai sintezuojamos iRNR grandinei. Po transkripcijos DNR dvigubos spiralės struktūra atstatoma, o RNR grandinė atpalaiduojama. Irnr viengradės molekulės sintezė vyksta 5’ – 3’ kryptimi, jos grandinė kopijuoja tik dalį DNR grandinės. Taip sintetinamos visos RNR , tačiau informacija apie baltymų seką yra perduodama tik per iRNR. Po transkripcijos informacija apie baltymo pirminę struktūrą yra užrašoma iRNR nukleotidų sekoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-12
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis110.88 KB
Autoriusreda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasR. Viršila
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word RNR biosinteze [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • R. Viršila
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą