Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Atomo sandara (9)

Atomo sandara (9)

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Reiškiniai, patvirtinantieji, kad atomas turi sudėtingą sandarą. Radioaktyvinių spindulių rūšys. Eksperimentiniai dalelių tyrimo metodai. Rezerfordo teorija ir planetinis atomo modelis. Atomo sandara. Boro teorija ir jo postulatai. Neutronas. Atomo branduolių sandara. Branduolinės jėgos. Ryšio energija. Masės defektas. Atomo teorijos vystymasis. Kaip atomas spinduliuoja ir absorbuoja energiją.

Ištrauka

Žodis "atomas" graikiškai reiškia nedalus. Senovės graikų mokslininkai laikė atomus nedaliomis dalelėmis, tarytum plytelėmis iš kurių esą sudaryti visi gamtos kūnai.
Pažiūra, kad atomas yra nedalus, išsilaikė fizikoje beveik iki XIX a. pabaigos. Tolesnis fizikos vystymasis iš pagrindų pakeitė šią pažiūrą. Elektromagnetinių reiškinių tyrinėjimas XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje parodė, kad medžiagos atomai yra sudėtingi dariniai: juos sudaro dalelės, turinčios teigiamą ir neigiamą krūvį. Iš medžiagos atomo pirmiausiai pavyko išskirti smulkiausias (elementariąsias) neigiamas elektringas daleles — elektronus. Po to buvo aptiktos elementarios teigiamos elektringos dalelės, taip pat įeinančios į atomo sudėtį — protonai.
Ypač daug naujo buvo sužinota apie atomo sandarą, tyrinėjant radioaktyvumo reiškinį. Šį reiškinį atrado prancūzų mokslininkas Bekerelis XIX a. pabaigoje. Bekerelis pastebėjo, kad urano junginiai skleidžia ypatingus spindulius, kurie praeina pro šviesai neskaidrų popierių ir veikia fotografinę plokštelę.
Netrukus po to atradimo buvo pastebėta, kad ypatingus nematomus spindulius, panašius į urano spindulius, skleidžia taip pat ir kiti junginiai. Medžiagos, skleidžiančios šiuos spindulius, buvo pavadintos radioaktyviomis, o medžiagų savybė skleisti tokius spindulius — radioaktyvumu.
Radioaktyvumą visapusiškai tyrinėjo Marija ir Pjeras Kiuri. 1898 m. jiems pavyko išskirti iš urano du radioaktyvius elementus: polonį (Po) ir radį (Ra).
Radis — retas elementas. Norint gauti 1g gryno radžio, reikia perdirbti nemažiau kaip 5t urano rūdos.
Radžio radioaktyvumas yra keletą milijonų kartų stipresnis, negu urano; jau net viena dešimtmilijardinė gramo dalis radžio gali būti aptikta iš jo radioaktyvaus veikimo.
Vėliau buvo atrasta dar visa eilė kitų radioaktyvių elementų.
Daugybė bandymų parodė, kad radioaktyvumo priežastis yra procesai, vykstantieji medžiagos atomų viduje, tiksliau tariant, atomų branduolių viduje. Tokiu būdu, tyrinėjant elektromagnetinius reiškinius ir radioaktyvumo reiškinį, pavyko nustatyti, kad atomas yra sudėtinga dalelė, kurios viduje vyksta įvairūs fiziniai procesai. Iškilo tokios problemos: kokia yra atomo struktūra? Iš kokių elementariųjų dalelių jis susideda? Kaip judamos daleles? ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-07
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis72.16 KB
Autoriussandra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasSigita Aravičienė
Švietimo institucijaJonavos Jeronimo Ralio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atomo sandara (9) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Jonavos Jeronimo Ralio vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • Sigita Aravičienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą