Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Buitinė chemija (3)

Buitinė chemija (3)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Buitinė chemija. Ploviklių sudėtinės medžiagos ir jų keliama rizika aplinkai. Paviršinės aktyvumo medžiagos (PAM). Balikliai. Dažikliai. Vandens minkštintojai. Fermentai. Užpildai. Kvapai. Optiniai balikliai. Audinių minkštikliai. Ką jūs galite padaryti, kad išsaugotumėte sveiką aplinką ir savo sveikatą?

Ištrauka

Kiekvieną dieną buityje naudojame daugybę įvairių cheminių priemonių – skalbiame, baliname, valome, šveičiame ir t. t.. Šie produktai suteikia daug naudos, todėl tapo tokia neatsiejama gyvenimo dalimi, kad vargiai ir beįsivaizduojame, kaip galėtume be jų išsiversti. Reklamose matome, kokie svarbūs mūsų "išgyvenimui" plovikliai: jie naikina pavojingas bakterijas, lengvai išima dėmes, nuostabiai išvalo ir t.t.
Tačiau ne kiekvienas susimąsto, kad dauguma šių cheminių medžiagų taip pat turi ir neigiamą poveikį aplinkai ir sveikatai. Buitinės plovimo priemonės yra vienas iš didžiausių paviršinio vandens taršos šaltinių. Kartu su nuotekomis plovikliai patenka į valymo įrenginius, kurie, išvalę nuotekas, jas išleidžia į paviršinius vandenis. Tačiau valymo įrenginiai negali pilnai panaikinti kenksmingų cheminių medžiagų, o mažuose miesteliuose ir kaimeliuose, kur nėra valymo įrenginių, jos patenka tiesiai į upes ar ežerus…
Didelis chemikalų naudojimas lemia platų jų paplitimą aplinkoje, o galiausiai ir mūsų organizme. Nuovargis, bloga nuotaika, dažnos ligos ir neaiškios kilmės alergija kamuoja daugelį žmonių, kurie priversti gydytis ir "moka" prastu darbo efektyvumu. Gamta irgi kenčia: žydi vandens telkiniai, dūsta ir serga žuvys, kiti gyvūnai, nyksta augalai.
Kai kurios cheminės medžiagos, dabar randamos žmonių organizme, yra toksiškos. Jos pažeidžia imuninę sistemą, kepenis, smegenis ar reprodukcinę sistemą. Dar kitos sukelia onkologines ligas gyvūnams. Kai kurių gyvūnų fiziologija skiriasi nuo žmonių, todėl nereiškia, kad medžiaga, sukelianti vėžinius pakitimus pelei, tą patį poveikį turės ir žmogui. Deja, nėra ištirtas daugumos cheminių medžiagų ilgalaikis ir sinergetinis poveikis aplinkai, nėra atliktas įvairiapusis rizikos įvertinimas. Tuo tarpu šios medžiagos vis cirkuliuoja ir kaupiasi aplinkoje. Pvz., apskaičiuota, kad norint visiškai pašalinti skalbimo priemones iš audinio, jį reikėtų perskalauti ne mažiau kaip 16 kartų. Vargu, ar tai padaro net ir šiuolaikinės skalbimo mašinos. Tragiška, tačiau kiekvienas gimęs kūdikis jau turi daug svetimų cheminių medžiagų savo kūne.
Todėl kiekviena cheminė medžiaga, tiek sukurta laboratorijoje, tiek ir natūrali, turi būti naudojama labai atsakingai.

Ploviklių sudėtinės medžiagos ir jų keliama rizika aplinkai

Ploviklių sudėtį sudaro apie 10-20 cheminių junginių. Visi jie gali būti suskirstytos į keletą grupių, pagal atliekamas funkcijas plovimo metu: paviršines aktyvumo medžiagas (PAM), baliklius, dažiklius, vandens minkštintojus, minkštiklius, surišėjus, užpildus, priedus ir kt.


Paviršinės aktyvumo medžiagos (PAM)

PAM yra pačios svarbiausios medžiagos plovimo procese. Jos atlieka daug funkcijų: mažina vandens tempimo jėgas, atlipina purvą iš audinių ar indų, laiko jį vandenyje, kontroliuoja putojimą. PAM susidaro iš hidrofilinės ("mėgstančios vandenį") ir hidrofobinės ("bijančios vandens") dalies, dėl ko ir gali keisti vandens paviršiaus savybes.
Visos PAM yra kenksmingos vandens organizmams, jeigu jos lengvai nebiodegraduoja. Biodegradacija gali būti dvejopa: aerobinė arba anaerobinė.
Aerobinė biodegradacija vyksta esant deguoniui, t.y. aerobinėmis sąlygomis. Naujoviškos PAM įprastai lengvai skaidomos tokiomis sąlygomis.
Anaerobinė biodegradacija vyksta tuomet, kai aplinkoje nėra deguonies. Ši skaidymo rūšis taip pat yra labai svarbi, tačiau dažnai vyksta žymiai prasčiau nei aerobinė. Bedeguonės sąlygos susidaro sedimentuose vandenyje, taipogi valymo įrenginių dumblą paskleidus laukuose. "Gulbės" ir ES "Gėlės" ekologiškų produktų ženklinimo sistemos reikalauja, kad plovikliuose esančių PAM skilimas būtų ne mažesnis nei 60 procentų.

PAM pagal savo fizikines ir chemines savybes skirstomos į 4 grupes: anijonines, katijonines, nejonines ir amfoterines. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-05
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis13.8 KB
AutoriusJustė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas10
Failo pavadinimasMicrosoft Word Buitine chemija (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2013-04-07 IP: 78.63.98.6
    bordeaox sako

    geras

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 10 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą