Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Tirpiklių panaudojimas. Tekstilės gaminių valymas

Tirpiklių panaudojimas. Tekstilės gaminių valymas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Tirpikliai ir dezinfekavimo medžiagos. Balinimo medžiagos ir dėmių valikliai. Vandens minkštikiai. Bazinės medžiagos. Išvados.

Ištrauka

Šiuo metu žinoma daugiau, kaip 10 milijonų organinių junginių, ir šis skačius sparčiai didėja. Kasmet žemės rutulio laboratorijose, pavyzdžiui ieškant naujų vaistų, dažų, valiklių, tirpiklių, žaliavų, bei įvairių priedų polimerams, susintetinama šimtai tūkstančių naujų organinių junginių. Palyginimui galima pasakyti, kad neorganinių iš viso žinoma apie pusę milijono. Didelis organinių junginių skaičius yra viena iš priežasčių, dėl kurių anglies junginiai ir dabar išskiriami į atskirą chemijos šaką – organinę chemiją. Vienas iš tokių organinių chemijos junginių yra tirpiklis. Tai - skystis , tirpinantis kietas ir dujines medžiagas.
Tekstilės medžiagos yra plačiai naudojamos ne tik buityje ( drabužiams, baltiniams), bet ir daugelyje ūkio šakų. Įvairios ne tik tekstilės medžiagų panaudojimo sritys, bet ir pačios medžiagos. Tekstilės medžiagos – tekstilės pluoštai, siūlai ir gaminiai iš jų, audiniai, trikotažas, neaustinės medžiagos, įvairūs galanteriniai dirbiniai, virvės, lynai ir t.t.
Nepageidaujamos apnašos ant tekstilės gaminių yra vadinamos nešvarumais arba teršalais. Jie turi būti nuolat šalinami, nes blogina gaminio estetinį vaizdą, trumpina jo eksploatavimo laiką. Nešvarumų šalinimas nuo įvairių tekstilės gaminių vadinamas valymu arba skalbimu panaudojant įvairiausius tirpiklius. Dar kitaip juos galima pavadinti valymo priemonėmis arba cheminės medžiagos ir jų mišiniai. Jie dėl savo fizikinių ir cheminių savybių palengvina tekstilės gaminių valymo procesą. Jo metu nešvarumai veikiami cheminių medžiagų, virsta kitomis medžiagomis arba ištirpsta ir taip atsiskiria nuo paviršiaus.
Šiame darbe pabandysime išnagrinėti pramonėje ir buityje labiausiai paplitusius tirpiklius, kurie yra naudojami tekstilės gaminių valymui.

Tirpikliai - skysčiai,tirpinantys kietas ar dujines medžiagos. Jų dedama į visus skystus valiklius, kad ištirpintų kitas valiklio sudedamąsias dalis. Tačiau pagrindinė jų paskirtis-tirpinti nešvarumus.
Svarbiausias valikliams gaminti naudojamas tirpiklis yra vanduo. Kartais jo kiekis valiklyje siekia net 90-95%. Kadangi stipriai praskiesti cheminių medžiagų tirpalai yra ne tokie pavojingi kaip koncentruoti.
Dažnai naudojami ir organiniai tirpikliai. Juose gerai tirpsta daugelis vandenyje netirpių nešvarumų, tokių kaip riebalai, alyva ir kt.
Naudojant organinius tirpiklius dideliais kiekiais, labai svarbu atsižvelgti į jų degumą, toksiškumą ir skilimą gamtoje. Etanolis, 2-propanolis ir acetonas, palyginti su benzinu, toluenu ir chlorintais angliavandeniliais yra mažai toksiški ir gerai skyla gamtoje, tačiau yra degūs. Benzinas ir toluenas taip pat degūs, vidutiniškai toksiški blogai skyla gamtoje. Tuo tarpu chlorinti angliavandeniliai (tetrachloretenas ir trichloretenas) yra nedegūs, tačiau jais ilgą laiką kvėpuojant galima susirgti inkstų ir kepenų ligomis. Manoma, kad jie turi ir koncerogeninį poveikį, todėl namų ūkyje naudoti netinka.
Svarbiausi organiniai tirpikliai ir jų savybės ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-28
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis18.11 KB
AutoriusMilda
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tirpikliu panaudojimas. Tekstiles gaminiu valymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą