Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Nafta. Naftos perdirbimo įmonė

Nafta. Naftos perdirbimo įmonė

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Naftos fizikines savybės. Spalva. Tankis. Tirpumas. Liuminescencija. Naftos sudėtis. Naftos kilmės teorijos. Biogeninė naftos kilmės teorija. Nebiogeninė naftos kilmės teorija. Istorija. Nafta Lietuvoje. Panaudojimas. Naftos perdirbimo įmonė. Naftos perdirbimo principai. Naftos perdirbimo proceso stadijos. Pagrindiniai technologiniai procesai. Atmosferinė rektifikacija. Katalizinis riformingas. Žibalo hidrovalymas. Dyzelino hidrovalymas. Vakuuminė mazuto rektifikacija. Vakuuminio distiliato hidrovalymas. Katalizinis krekingas. Absorbcija ir dujų frakcionavimas. MTBE gamyba. Dujų oligomerizacija. Bitumo gamyba. Sieros gamyba. Vizbrekingas. Vandenilio gamyba. Izomerizacija.

Ištrauka

Nafta (gr. ναφθα, turkų kalba - neft; kilmė siejama su akadų napatum — užsiliepsnoti, užsižiebti) - Žemės plutoje susidaręs degus skystis, aliejaus konsistencijos. Randama nuosėdinės kilmės akytose uolienuose, įsisunkusi į smėlį, smiltainį, klintį. Vienas iš svarbiausių gamtinių išteklių.

1. Naftos fizinės savybės

1.1 Spalva

Naftos spalva pasitaiko labai įvairi. Gamtoje labiausiai paplitusi tamsiai rudos ir juodos spalvos su žalsvu atspalviu (tokios spalvos būna beveik visų kontinentų) nafta. Rečiau pasitaiko šviesiai rudos ir geltonos spalvos nafta.

1.2 Tankis

Tankis yra svarbus naftos fizikinis rodiklis. Jį sąlygoja asfalto ir smalų kiekis, angliavandenilių molekulinis svoris, ištirpusių dujų kiekis ir vanduo. Naftos tankis gali kisti nuo 0,65 iki 1,00 g/cm³. Mažo tankio nafta susideda iš lengvųjų angliavandenilių ir mineralinės alyvos. Pagal tankį nafta skirstoma į:
lengvąją (tankis iki 0,87 g/cm³),
vidutinio tankio (0,87 - 0,91 g/cm³),
sunkiąją (daugiau už 0,91 g/cm³).

1.3 Tirpumas

Naftos tirpumas vandenyje labai silpnas, tačiau atskiri jos komponentai tirpsta pakankamai gerai. Aromatiniai angliavandeniliai tirpsta geriau už metano junginius. Blogiausiai vandenyje tirpsta mineralinės alyvos frakcija. Aukštesnės temperatūros nafta tirpsta geriau. Pagrindiniai naftą sudarantys komponentai, išskyrus parafiną, gerai tirpsta chloroforme, benzene, anglies tetrachloride, etilo eteryje, anglies sulfide ir kai kuriuose kituose skysčiuose. Nafta gerai tirpina jodą, sierą, kaučiuką, įvairios sudėties smalas ir augalinės kilmės riebalus.

1.4 Liuminescencija

Daugelis naftą sudarančių komponentų pasižymi liuminescensine savybe. Šią savybę galima gauti apšvitinus monochromatine ar polichromatine šviesa, taip pat paveikus radioaktyviu spinduliu arba nuo staigaus ir stipraus smūgio bei trinties. Ypač gerai švyti mineralinės alyvos frakcija (melsvai), smalos (rudai, gelsvai, oranžiniai) ir asfaltenai (geltonai). Pagal švytėjimą galima spręsti apie naftos sudėtį.

2. Naftos sudėtis

Nafta susideda iš įvairių komponentų:

A grupė. Angliavandeniliniai junginiai.

• Lengvoji angliavandenilių frakcija
• Mineralinės alyvos
• Kietieji angliavandeniliai

B grupė. Neangliavandeniliniai junginiai.

• Smalos:
Benzolinė sudėties
Spirito-benzolinės sudėties
• Asfaltenai
• Karbonai
• Karboidai

3. Naftos kilmės teorijos

Yra kelios naftos kilmės teorijos. Populiariausios yra dvi tai biogeninė - iš gyvų organizmų ir nebiogeninė (abiogeninė) - iš Žemės mantijos, transformuojantis metanui į kitus organinius junginius.

3.1 Biogeninė naftos kilmės teorija

Ši teorija sako, kad nafta, kaip ir dujos ar akmens anglis, susidarė dėl slėgio ir karščio iš jūros organizmų, kurie žuvę grimzdo į jūros dugną. Po nugrimzdimo šie iš organinių medžiagų susidarę sedimentai per ilgą laiką buvo veikiami slėgio ir aukštos temperatūros, dėl ko susidarė nafta, kuri kaupėsi taip vadinamuose kolektoriuose (vietose su nelaidžiu viršutinu sluoksniu). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-15
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis38.04 KB
AutoriusDovile
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaMažeikių Pavasario vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nafta. Naftos perdirbimo imone [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Mažeikių Pavasario vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą