Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Rūkymo žala chemiko akimis

Rūkymo žala chemiko akimis

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Deganti cigaretė – unikalus kancerogeninių medžiagų fabrikas. Moterims apie rūkymą. Nikotinas ir jo padariniai. Darbas iliustruotas nuotraukomis.

Ištrauka

Tarp mums žinomų piktybinių navikų priežasčių, tabako rūkymas užima labai svarbią vietą. Žymių epidemiologų R. Dolo ir R. Pito duomenimis, išsivysčiusiose šalyse net 30 mirtingumo nuo visų piktybinių navikų, sąlygoja rūkymas.
Su tabako rūkymu siejamas plaučių, ryklės, stemplės, šlapimo pūslės, kasos ir kitų lokalizacijų vėžys.
Deganti cigaretė yra tarsi unikalus chemijos fabrikas, kuriame "pasigamina" apie 4000 įvairių medžiagų. Vienos jų gali būti nekenksmingos, inertiškos, tačiau yra ir toksiškų, pvz. nikotinas, kuris yra širdies ir kraujagyslių ligų kaltininkas; yra ir kancerogeniškų, t.y. sukeliančių vėžį medžiagų.
Tarptautinio vėžio tyrimo centro duomenimis (Lionas, Prancūzija), cigarečių dūmuose yra 55 įvairios medžiagos, kurių kancerogeniškumas žmogui arba laboratoriniams gyvūnams įrodytas. Iš jų net 20 medžiagų sukelia plaučių navikus bent vienai laboratorinių gyvūnų rūšiai. Daugiausia cigarečių dūmuose policiklinių aromatinių angliavandenilinių (PAA), nes tabakas cigaretėje dega 700-800C temperatūroje, o tokia ji yra optimali jiems susidaryti. Iš šios klasės junginių benzo(a)pireno kancerogeniškumas labai gerai ištirtas. Nustatyta, kad jis yra stiprus plaučių kancerogenas. Suleidus jo vietiškai (į trachėją) arba inhaliacijų būdu laboratoriniams žiurkėnams, išsivysto plaučių vėžys.
Cigarečių dūmuose panašiais kiekiais kaip PAA yra kitų kancarogenų – N-nitrozaminų (NA). Tarp jų yra tabakui specifinių N-nitrozaminų (TSN), skatinančių plaučių navikus kelių rūšių gyvūnams. Nustatyta, kad rūkorius per savo gyvenimą gali gauti tokio šio TSN dozę, kurios gana gyvūnams eksperimentiškai sukelti vėžį.
Be minėtų kancerogenų, cigarečių dūmuose aptinkama aromatinių amidų (pvz., 2-toluidinas, 2-naftilaminas), aldehidų (pvz., formaldehidas) ir kitų įvairių organinių junginių (pvz. benzolas, 2-naftilaminas) ir kitų organinių junginių ( pvz., benzolas, vinilchloridas, stirolas), neorganinių junginių-tokių kaip arsenas, nikelis, chromas, kadmis, polonis-210 ir kiti. Šių kenksmingų medžiagų randama mažiau negu PAA arba NA.
Vėžio vystymuisi svarbūs ir kancerogenai. Tai medžiagos, kurios pačios navikų nesukelia, bet skatina pragmatišką kancerogenų poveikį (fenoliai ir kt.).
Dauguma kancerogeninių medžiagų yra dirvinėje dūmų frakcijoje. 1951m., kai paaiškėjo pražūtingas cigaretės poveikis, cigaretėse buvo rasta apie 40 mg dervinių medžiagų. Naudojant įvairias priemones (filtrus ir kt.), pakeitus gamybos technologiją ir pan., jų kiekis sumažintas. 1992 m. sumažėjo atitinkamai ik 12 mg ir 0,95 mg. Cigarečių filtrai sumažina kenksmingų medžiagų kiekį dūmuose, tačiau nevisiškai. Antra vertus, dabartinėse cigaretėse randama daugiau nitratų, susijusių su azoto ir jo junginių susidarymu. Smarkesnis cigaretės degimas sumažina kancerogeninių PAA kiekį, tačiau išsiskiria daugiau azoto oksidų, taip susidaro daugiau kancerogeninių N-nitrozaminų ypač TSN. Mokslinėje literatūroje nurodoma, jog rūkaliai, vartodami cigaretes su sumažintu nikotino kiekiu, rūko intensyviau, kad patenkintų nikotino poveikį (priklausomybę), todėl įtraukia dūmus giliau ir daugiau kenksmingų medžiagų patenka į organizmą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-05
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis59.22 KB
AutoriusJustina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVarėnos "Ąžuolo" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rukymo zala chemiko akimis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Varėnos "Ąžuolo" vidurinė mokykla
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą