Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Chromatografija

Chromatografija

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Chromatografija. Atskyrimo metodai. Eliuavimas. Frontalinis būdas. Orientacinė sąveika. Chemosorbcija.

Ištrauka

Viena iš chemijos ir biochemijos užduočių yra atskirti sudedamąsias dalis iš įvairių gamtinių mišinių arba jas atskirti po cheminės ar mikrobiologinės sintezės. Mišinių sudėtis dažnai labai sudėtinga: sudedamosios dalys būna panašios sandaros, panašių cheminių ir fizikinių savybių. Tokiems mišiniams suskaidyti į sudedamąsias dalis taikomi įvairūs cheminiai ir fizikiniai metodai. Nuo šių metodų efektyvumo prilklauso atskirtųjų medžiagų grynumas. Medžiagų atskyrimas, gryninimas ir valymas yra nepaprastai svarbūs ir pramonėje, ir laboratorijose. Pavyzdžiui, cukraus atskyrimas iš cukrinių runkelių ir cukrašvendrių, vaistinių medžiagų atskyrimas iš augalinių ir gyvulinių žaliavų, baltymų atskyrimas iš kraujo ir kt.
Yra žinoma daug atskyrimo metodų. Tai sedimentacija, ekstrahavimas, dekantavimas, filtravimas, kristalizavimas, distiliavimas. Tačiau dauguma šių klasikinių metodų yra nepakankamai efektyvūs, ypač kai reikia atskirti individualias medžiagas (baltymus, amino rūgštis, pigmentus, sacharidus ir kt.) iš gamtinių junginių mišinių. Todėl, be minėtų metodų, įvairiems mišiniams atskirti dažnai taikoma chromatografija, elektroforezė ir centrifugavimas.
Atrankinių analizinių reakcijų yra nedaug. Todėl prieš kokybinę ir kiekybinę analizę reikia atskirti nustatomuosius junginius (komponentus). Tarp įvairių metodų, naudojamų medžiagoms atskirti ir analizei, svarbią vietą užima chromatografiniai metodai. Chromatografija paplito dėl atrankumo, paprastumo, analizės atlikimo spartos. Derinant chromatografiją su kitais analizės metodais, galima automatizuoti analizinę kontrolę. Svarbu ir tai, kad chromatografiniai metodai universalūs, t.y. juos galima taikyti kietiems, skystiems, dujiniams neorganiniams ir organiniams junginiams atskirti bei jų kiekiui nustatyti, be to, yra labai platus nustatomųjų medžiagų koncentracijų, intervalas. Chromatografija naudojama ir junginiams atskirti, ir analizei. Be adsorbcinės chromatografijos neįmanoma įsivaizduoti gamtinių. junginių chemijos (vitaminų, hormonų gamybos), be jonų mainų chromatografijos — baltyminių medžiagų atskyrimo. Dujų ir didelio slėgio skysčių chromatografija — tai vieni svarbiausių kontrolės metodų chemijos ir biochemijos pramonėje.
Chromatografija pagrįsta sorbciniais vyksmais esant dinaminėms sąlygoms: per kolonėlę, pripildytą susmulkinto nejudančio sorbento (nejudančiosios fazės), leidžiamas dujų, garų ar tirpalo srautas (judančioji fazė). Dėl skirtingų mišinio sudedamųjų dalių savybių (skirtingos adsorbcijos gebos, pasiskirstymo tarp dviejų nesimaišančių skysčių ir kt.) mišinys suskaidomas į sudedamąsias dalis, kurios toliau analizuojamos atskirai. Pagal eksperimento atlikimo metodiką skiriami šie atskyrimo būdai: eliuavimas, frontalinis ir išstūmimo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-31
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis145.64 KB
AutoriusMartynas
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Chromatografija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą