Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Chemija (29)

Chemija (29)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Atomo sandara. Cheminės jungtys. Kompleksiniai junginiai. Metalai. Metalų fizikinės savybės. Metalų cheminės savybės. Cheminės termodinamikos ir termochemijos dėsniai.

Ištrauka

,,Atomas" – žodis, kilęs iš graikų kalbos ir reiškia ,,nedalomas". XIX a. pabaigoje nustatyta, kad atomai yra sudėtinės dalelės. Atomo sandaros tyrimai yra labai svarbūs, nes dauguma sudėtingų chemijos problemų paaiškinama remiantis atomo sandaros ypatumais.
Atradimai, kurie įrodė, kad atomas – sudėtinė dalelė. Vokiečių mokslininkas V. Rentgenas 1895 m. paskelbė atradęs labai skvarbias elektromagnetines bangas, kurios praeina pro medžiagas, kurios nepraleidžia paprastos šviesos. Paskatintas šio atradimo, prancūzų mokslininkas A. Bekerelis susidomėjo fluorescencija ir tirdamas kai kuriuos mineralus, turinčius urano, atrado radioaktyvumo reiškinį. Šie mineralai skleidė spindulius, kurie, panašiai kaip Rentgeno spinduliai skverbėsi pro neskaidrias medžiagas. Marija Skladovska Kiuri ir Pjeras Kiuri pradėjo tirti radioaktyvumo reiškinį ir atrado du naujus radioaktyvius elementus polonį ir radį. Anglų fizikas Dž. Tomsonas tirdamas kaip atsiranda katodiniai spinduliai, 1897 m. atrado elektronus. Buvo nustatyta, kad elektronai perneša elektros srovę, metaluose ir kad jų yra liepsnoje, jie išsiskiria iš daugelio šildomų, apšviečiamų arba veikiamų Rentgeno spinduliais medžiagų. Buvo padaryta išvada, kad elektronai įeina į visų atomų sudėtį.
1899 m. anglų fizikas E. Rezerfordas, prancūzas P. Vilaras ir kiti įrodė, kad radioaktyviosios medžiagos spinduliuoja daleles ir kvantus.

Atomo modeliai

Pirmieji atomo modeliai buvo sukurti 1904 m. Japonų fizikas H. Nagaoka laikė, kad atomas panašus į Saturno planetą. Pagrindinė atomo dalis – teigiamai įkrautas rutulys, apie kurį žiedinėmis orbitomis sukasi elektronai. Tuo pat metu kitokį atomo modelį pasiūlė Dž. Tomsonas. Pagal jį atomas tai teigiamo krūvio branduolys su tolygiai pasiskirsčiusiais elektronais. Dž. Tomsono hipotezę ėmėsi tirti E. Rezerfordas. Jis tyrė, kaip išsisklaido pro ploną metalinę plėvelę prasiskverbusios dalelės (teigiamą krūvį turintys He branduoliai), ir nustatė, kad dauguma dalelių eina pro metalą nekeisdamos savo krypties, kitų kryptis šiek tiek pasikeičia, o kai kurios atšoka atgal.

1 pav. su atomo branduoliu susidūrusių α dalelių judėjimo kryptis.
Apibendrindamas tyrimų rezultatus, E. Rezerfordas 1911 m. pasiūlė branduolinį atomo modelį. Pagal E. Rezerfordą, atomo centre yra branduolys, o aplink jį – elektronai. Kai kurios dalelės pakeičia savo kryptį susidūrusios su teigiamai įkrautu atomo branduoliu, kuriame sukaupta beveik visa atomo masė. Apskaičiavimai parodė, kad atomo branduolys labai mažas. Atomo, kurio skersmuo – yra 10-10 m eilės, branduolio skersmuo – 10-15-10-14m. Visą kitą atomo erdvę užima elektronai.
Tačiau, remiantis branduoliniu atomo modelių nebuvo galima paaiškinti atomo patvarumo. Todėl imta tyrinėti pačio branduolio sudėtį ir atomo elektroninį apvalkalą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-12
DalykasChemijos referatas
KategorijaChemija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis39.6 KB
Autoriusedvardas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Chemija (29) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą